MARKÉTA - Půlmaraton pod 2 hodiny

Po období mateřské tedy redukce hmotnosti, kdy svá kila shazovala na našich kruhových tréninkách, začalo nové sportovní období. Běžecké. Začali jsme běhat na společných skupinových výbězích. Markéta si běh velmi oblíbila a před zimou jsme se domluvili, že ji připravím na závody a vytyčili jsme si pro nadcházející rok nový cíl a to zaběhnout půlmaraton pod 2 hodiny. Naplánovali jsme závody a domluvili se na společných tréninkách. Ty probíhaly v úterý a o víkendu.  V úterý nás vždy čekal těžký trénink a Markéta metodu stupňovaného běhu opravdu nesnášela, aspoň tedy poslední část tréninku. O víkendu nás vždy čekaly dlouhé běhy. Zbytek tréninků v týdnu si Markéta odběhala sama dle domluvy. Někdy měla problém, jako každý začátečník, nepustit příliš svojí energii do tréninku a dodržet opravdu nízké tempo. Jak už to bývá, někdy se to nepodařilo. Bojovala v hlavě s tím, že takhle prostě nezrychlí, když bude běhat pomalu. Po těžké zimě a mnohaset naběhaných kilometrech přišly závody. Jako první závod jsme měli naplánovanou Pečeckou desítku, aby si vyzkoušela závodní prostředí a tempo na 10 km. V ten den bylo dost teplo a o to byl závod těžší. Chtěl jsem, aby závod zaběhla pod hodinu. Do cíle se dostala v čase 56:46 a po doběhu konstatovala, že 10 km závod už nikdy nejde, protože to je moc rychlé a bolí to. J Co řekla, dodržela. Od té doby to jsou jen půlmaratony nebo běhy pro zábavu, kde nejde o výsledek. Pečky byly přípravou na pražský ½ maraton, který se konal 4. dubna. Pro svůj první půlmaraton dostala jasné instrukce. Nenech se vyblbnout na začátku závodu závodníky, kteří tě budou předbíhat. Nepřepal to a drž si svoje tempo. Jdeš si tento závod především užít. Markéta udělala, co měla a po doběhu s nadšením vyprávěla, jakou měla husinu při startu závodu. Závod se jí moc líbil a doběhla ho v čase 2:06:03. S nadšením jsme pokračovali v tréninkách a vyhlíželi další půlmaraton. Tentokrát v Karlových Varech 24. května 2014. Zde byla trať více členitější, nebyla to placka jako v Praze. Nicméně už zde jsme vytvořili tlak na výsledek s cílem zaběhnout lepší čas, než na pražském půlmaratonu. Těsně před závodem nebyly příznivé podmínky, protože od rána dost pršelo. Ale těsně před závodem déšť ustal, vylezlo sluníčko a my si mohli závod užít za krásného počasí na čerstvém vzduchu. Markétě se podařilo zaběhnout trať za 2:02:33 a zlepšila tak svůj čas o 3:30 min. Dalším závodem byl ½ maraton v Českých Budějovicích 7.června. Ten den bylo hodně velké teplo a již hodinu před startem, kdy teploměr ukazoval 29 stupňů, mi bylo jasné, že zde stěží vylepší čas. Nemusel jsem nic říkat a oběma bylo jasné, že tempo závodu přizpůsobíme podle toho, jak se v průběhu závodu budeme cítit, jaká bude hydratace apod. Markéta doběhla v čase 2:09:22. Oba jsme si závod protrpěli. Ne vždy to je pohádka. Poslední závod roku byl naplánován do Ústí nad Labem na 14.září. Podzimní počasí a chlad dával mnohem větší naději dosáhnout vytouženého cíle. Ačkoliv trať nebyla nikterak půvabná a moc se nám nelíbila (běh chemičkou), závod sedl na výbornou. Markéta si splnila svůj cíl a zaběhla ½ maraton pod dvě hodiny. 1:57:36.